Joanna Guzik – Ciało obce (recenzja)

Współcześni poeci mają niestety to do siebie, że starają się pisać bardzo ostrożnie, ponieważ wiedzą jak ciężko jest obecnie o miłośnika tej formy sztuki. Artyści podążają za trendami – w końcu to sprawdzony sposób na zyskanie sympatyków. Ciało obce jednak wyłamuje się z tych barier, udostępniając odbiorcy powiew świeżości. Ledwo po rozpoczęciu przygody z tym tomikiem wiersze nie pozostawiają wątpliwości, że autorka pisze, bo lubi, a nie po to, aby za wszelką cenę nachalnie przekonywać do siebie sympatyków poezji, i właśnie to mi się podoba!

Pierwsze co przychodzi mi na myśl po przestudiowaniu i analizie Ciała obcego to to, że Guzik ma fenomenalne spojrzenie na aktualne miłosno-związkowe realia, przelewa na papier opisane za pomocą najpiękniejszego możliwego języka przelotne romanse, podboje znane z portali randkowych, czy nie do końca szczery odłam poliamorii. Wszystko jednak utrzymane jest przez autorkę w stylu rozkosznej niewiedzy, zabawy niedopowiedzeniami.

Lubię taki odłam współczesnej poezji właśnie przez ten specyficzny rodzaj lawirowania pomiędzy tematami niewygodnymi – chociażby ze względu na to, że każdy czytelnik może znaleźć tutaj coś dla siebie, jednocześnie nie czując przymusu podporządkowania się do czytelnika przez autorkę. Podoba mi się to, że Guzik bawi się fizycznością, nie robi tego jednak w sposób wulgarny, ale ciekawy i o dziwo – bardzo zmysłowy i delikatny. Bardzo lubię taką poezję, ciężko więc nie wypowiadać się wyłącznie w superlatywach.

Naprawdę cieszy mnie to, że taki tomik powstał, jeszcze bardziej zadowolony jestem z tego, że wzbogaci moją kolekcję poezji. Czekam aż o Pani Guzik będę słyszeć często, niewątpliwie Ciało Obce odniesie sukces – jeśli tak się nie stanie, wtedy Polska scena poetycka naprawdę straci wiele. Gorąco polecam wam, i konsekwentnie polecać będę każdemu, aby zaopatrzyć się w ten tomik, ręczę za to, że jeśli macie chociaż minimalną styczność z poezją współczesną – nie zawiedziecie się!

Photo by Trust „Tru” Katsande on Unsplash

You may also like...