Maj miesiącem książkoholików – festiwal Apostrof i Warszawskie Targi Książki

Oczywiście dla kogoś, kto kocha czytać, święto literatury jest zawsze i na pewno wielu z was wykorzystało długi weekend właśnie po to, by nadrobić zaległości w lekturze. Ale kiedy majówka przeminie, warto zaznaczyć sobie w kalendarzu dwa istotne wydarzenia, dzięki którym będziecie mogli jeszcze dłużej rozmawiać o książkach i uzupełniać swoje biblioteczki. W tym miesiącu czeka nas bowiem kolejna edycja festiwalu Apostrof, która zbiegnie się w czasie z Warszawskimi Targami Książki.

Apostrof. Międzynarodowy festiwal literatury – co to takiego?

To jedno z największych wydarzeń literackich nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest doskonale wszystkim znana sieć Empik. Jest to inicjatywa dosyć młoda, ponieważ Apostrof ruszył po raz pierwszy w 2016 roku; każda z edycji ma tzw. kuratora, czyli patrona. W poprzednich latach byli to Sylwia Chutnik, Szczepan Twardoch i Jacek Dehnel, zaś w tym roku ten zaszczyt padł na Olgę Tokarczuk.

O co chodzi? Oczywiście o książki. Przez tydzień w kilku miastach w Polsce odbywają się spotkania z autorami, panele dyskusyjne, wyjątkowe premiery, przygotowywane przez wydawców specjalnie na czas festiwalu, a do tego wiele, wiele innych atrakcji. Główną siedzibą Apostrofu jest Warszawa (a konkretnie Teatr Powszechny), jednak poszczególne punkty programu rozgrywają się także w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach.

Kiedy i gdzie?

Tegoroczna edycja będzie miała miejsce w dniach 20-26 maja. Wśród autorów będzie można spotkać m.in. Marka Krajewskiego, Łukasza Orbitowskiego, Vincenta V. Severskiego, Magdalenę Witkiewicz czy B.A. Paris. Będzie można podyskutować o Stephenie Kingu, o dystopiach czy też o sile reportażu. W trakcie trwania wydarzenia nie zabraknie także muzyki czy dobrej kuchni. W zależności od tego, w którym z miast mieszkacie lub do którego macie najbliżej, możecie wybierać z obfitego, ciekawego programu – ten znajdziecie w całości na podstronie Empiku, poświęconej właśnie festiwalowi.

Warszawskie Targi Książki

Gdyby jakimś cudem Apostrof nie zapewnił wam wystarczającej liczby atrakcji, możecie się wybrać do stolicy – w dniach 23-26 maja PGE Narodowy zamieni się w prawdziwą literacką świątynię. To jubileuszowa, 10. już edycja WTK; tegorocznym gościem honorowym została Rumunia.

Targi książki to zwykle kilkudniowe celebrowanie miłości do literatury i sztuki. Spotkania autorskie, debaty, wystawy artystyczne, koncerty, projekcje filmów, warsztaty dla najmłodszych i nie tylko… Tak naprawdę każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tam coś dla siebie. Pomijając oczywistą przyjemność spacerowania między stoiskami wydawców, gdzie możecie zaopatrzyć się w zapasy lekturowe, targom towarzyszą liczne mniejsze wydarzenia o tak szeroko zakrojonej tematyce, że aż trudno się zdecydować, w którym z nich uczestniczyć. Ponadto to właśnie podczas WTK zostaną ogłoszone nominacje do Literackiej Nagrody NIKE.

Naszą szczególną uwagę przykuły takie elementy programu jak: warsztaty z ilustrowania bajek dla dzieci (piątek, godzina 10:15), Artur Urbanowicz show „Słowo horroru” (sobota, godzina 13:00) czy też spotkanie zatytułowane „A jakie Ty masz problemy? O trudnych sprawach w literaturze dla młodzieży” (czwartek, godzina 11:00). Spośród autorów będą gościć bardzo znane nazwiska, jak chociażby Jakub Małecki, Wojciech Chmielarz, Aneta Jadowska, Remigiusz Mróz, Katarzyna Puzyńska i Paulina Hendel. O tym, kogo jeszcze i w jakim konkretnie terminie można spotkać, dowiecie się na stronie poświęconej targom, gdzie znajdziecie nie tylko szczegółową rozpiskę spotkań z autorami, ale także listę innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Szykujecie się na którąś z tych literackich podróży?

Julia Deja

You may also like...